Staff List
Staff List for September 2023
Senior Leadership Team
Mr Robin Milner - Headteacher
Ms Kate Davidson - Deputy Headteacher
Mrs Jennifer Piper - School Business Manager
Mrs Sandra Kirton – Assistant Headteacher (Curriculum and Timetable)
Ms Rebecca Vaughan – Assistant Headteacher (Behaviour and Welfare)
English
Mrs Katy Street - Curriculum Leader
Ms Kate Davidson
Miss Nicola Stringer - Key Stage 4 Leader (Years 10 and 11)
Miss Sarah Swift
Mrs Eryl Thomas
Maths
Mrs Michelle Hogben - Curriculum Leader
Mr Adrian Deasy – Lead Practitioner (Progress, Attainment and Assessment)
Mr Kierran Boggis
Miss Julia Noyes
Science
Mrs Theresa Wilson - Curriculum Leader
Mr Samuel Chambers
Mr Eric Friar - Key Stage 3 Leader (Years 8 and 9)
Technology (Resistant Materials/Graphics/Food)
Mrs Joanne Noden
Mrs Samantha Rabehi
Humanities
History
Ms Elena Kerr - Humanities Coordinator
Miss Sophie Ross
Geography
Ms Rebecca Vaughan – Assistant Headteacher
Ms Bianca Myatt
Religious Education
Mr Jack Wilson - Head of Year 7 and Transition
Modern Foreign Languages
Mrs Karine Hutcheson - Head of Department
Ms Kirsty Collar
Music
Mrs Sandra Kirton – Assistant Headteacher
Art and Photography
Mr Grattan Keating - Head of Department
Performing Arts
Miss Christine Smith
Physical Education
Miss Corinne King - Head of Department
Computer Science
SENCO
Ms Kirsten Griffiths
Administrative Staff
Jenny Piper - School Business Manager
Sue Berry - Trip Co-ordinator / Reports & Assessment
Val Brockbank - Secretary
Anna Cottam - Finance Assistant
Ingrid Deevey - Examinations Officer and Senior Admin Assistant
Alison Dixon - Attendance Officer
Carolyn Hill - Receptionist & Attendance
Marilyn Robson - Reprographics / Welfare Assistant
Jane Stockwell - Receptionist & Attendance
Jenny Thwaite - SEND Admin Officer
Counsellor
Lisa Mackley - ELSA
Cover Supervisors
Samantha Rabehi
Harry Fu
Oliver Clutterbuck
Site Staff
Rodney Kite - Site Assistant
Pastoral Support Worker
Tara Chandler
Donna Perry
Learning Support Assistants
Ashley Greenwood
James Hardy-Giles
Dawn Kent
Alison Mitchell
Lisa Mackley
Linda Thompson
IT Support
Megan Batchelor
Technicians
Ruth Jones - Senior Science Technician
Melanie Lawrence - Food Technology
Bruce Howe - Design & Technology
Lucy Vickerage - Art and Food Technician