Staff List

Senior Leadership Team

Mr Jon Beck - Headteacher

Mr Robin Milner - Head of School

Miss Ursula Coyle - Assistant Headteacher / SENCO and Disadvantaged Students

Mrs Jennifer Piper - School Business Manager

Mr Adrian Deasy – Acting Assistant Headteacher (Progress, Attainment and Assessment)

Mrs Sandra Kirton – Acting Assistant Headteacher (Curriculum and Timetable)

Mrs Lucy Alderman – Acting Assistant Headteacher (Teaching and Assessment)

Ms Rebecca Vaughan – Acting Assistant Headteacher (Behaviour and Welfare)

English

Mrs Katy Street - Curriculum Leader 

Mr Robin Milner

Mrs Eryl Thomas  

Miss Grace Maclean

Maths

Mrs Michelle Hogben - Curriculum Leader

Mr Adrian Deasy – Acting Assistant Headteacher

Mrs Isabella Campbell       

Ms Isabella Du Toit   

Mrs Emma Farley

Science

Mrs Theresa Wilson - Curriculum Leader

Mr Andrew Crook 

Mr Jay Tejani

Ms Isabella Du Toit

Technology (Resistant Materials/Graphics/Food)

Mrs Joanne Noden

Mrs Samantha Rabehi

Geography

Ms Rebecca Vaughan – Acting Assistant Headteacher

Mrs Suzanne Wills - Head of Year 8

History

Mrs Lucy Alderman – Acting Assistant Headteacher

Mrs Hannah Wallace

Miss Sophie Ross

Religious Education

Miss Ursula Coyle – Assistant Headteacher

Mrs Hannah Wallace

Modern Foreign Languages

Mrs Karine Hutcheson - Acting Head of Department

Miss Natasha Lloyd

Music

Mrs Sandra Kirton – Acting Assistant Headteacher

Art and Photography 

Mr Gary Tanner - Head of Department

Performing Arts

Miss Christine Smith - Head of Year 7

Physical Education

Miss Corinne King - Head of Department

Mr Ethan Dyke

Mr Shaun Mitchell

Computer Science

Ms Isabella Campbell

SEN

Mrs Julia Noyes

Ms Alison Simpson

Administrative Staff

Jenny Piper - School Business Manager

Alison Dixon - Administrative Officer

Sue Berry - Trip Co-ordinator / Reports & Assessment

Val Brockbank - Secretary

Isabella Campbell - Examinations Officer

Anna Cottam - Finance Assistant

Carolyn Hill - Receptionist & Attendance

Rachel Rasey - Finance Assistant

Marilyn Robson - Reprographics / Welfare Assistant

Jane Stockwell - Receptionist & Attendance

Counsellor

Kathryn Waye – Assistant SENDCo / ELSA

Lisa Mackley - ELSA

Cover Supervisors

Caroline Plazar

Samantha Rabehi

Site Staff

James Kite - Site Manager

Rodney Kite - Site Assistant

Pastoral Support Worker

Tara Critchley

Donna Perry

Learning Support Assistants

James Hardy-Giles

Dawn Kent

Louise Wise

Alison Mitchell

Lisa Mackley

IT Support

Megan Batchelor

Technicians

Caroline Addy - Food Technology

Ruth Jones - Senior Science Technician

Melanie Lawrence - Food Technology

Bruce Howe - Design & Technology

Louise Wise - Art